Udostępnij:

dronem nad jaroslawcem 4

Refulacja jest trudnym pojęciem, a tak naprawdę pod tym słowem kryje się proces mający na celu poszerzanie plaży oraz ochronę terenów brzegowych, wysp lub portów.

Jesienne oraz zimowe sztormy bardzo często zabierają plażę nad Bałtykiem. Silne wiatry powodują, że morze staje się mocno wzburzone i morskie fale uderzając o brzeg zabierają ze sobą ogromne ilości piasku. Czasem się zdarza odwrotnie – ta sama siła potrafi oddać piasek i naturalnie poszerzyć plażę.

Proces refulacji polega na transportowaniu ogromnych ilości piasku z dna morza. Do tego celu służą wodne pogłębiarki, z których piasek przekazywany jest dużym rurociągiem nad brzeg.


Jarosławiec otrzymywał refulacje plaży już niejednokrotnie – większość z nich nie potrafiła przetrwać dłużej niż jeden rok.

dronem nad jaroslawcem 1

Betonowa opaska

Wczasowicze, którzy byli już w Jarosławcu dobrze wiedzą, że tutaj fragment plaży był wykluczony z plażowania (po za spacerami). Mowa o betonowej opasce, która definitywnie odgradza plażę od morza Bałtyckiego.  Jej zadaniem było i jest ochranianie brzegu oraz wysokiego klifu przed pochłonięciem przez morze.

Remont tej opaski oraz ostrogi wybudowane w ostatnich latach dodatkowo poprawiły bezpieczeństwo brzegu. Choć w pierwszych momentach nowy twór był mocno podziwiany to nikt nie spodziewał się, że za parę miesięcy to tutaj będzie można plażować.

dronem nad jaroslawcem 2

W 2017 roku proces refulacji został dokonany na wschodnim basenie – dzięki temu powstała nowa ponad 3 hektarowa plaża, do której prowadzi zejście na plażę nr 5.

Dzięki Urzędowi Morskiemu w Słupsku, w tym roku, na przełomie maja i czerwca zostanie zasypany kolejny basen (zachodni). Przewiduję się, że w tym miejscu wyląduje około 80 000 metrów sześciennych piasku. Taka ilość pozwoli na zasypanie basenu do połowy. W ten sposób szacuje się, że w Jarosławcu pojawi się kolejne 2,5 ha plaży.

Czerwcowym turystom proces refulacji nie utrudni plażowania. Na całej długości plaża ma być otwarta. Jedynie zachodni basen będzie niedostępny, gdyż piasek będzie dostarczany przez pogłębiarkę rurociągiem.

dronem nad jaroslawcem 3

Ponadto kamienne ostrogi chronią nie tylko brzeg, ale również utrzymują nasypany piasek w basenie wschodnim. Dodatkowo wokół wszystkich ostróg pojawia się naturalnie piasek – tutaj również będzie można plażować!

Czekamy z niecierpliwością na kolejne tony świeżego piasku.

PS
Zima już odpuściła – idzie wiosna!

dronem nad jaroslawcem 5

dronem nad jaroslawcem 6

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine