Udostępnij:

W poniedziałek 11 lipca w Jarosławcu odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia ostatniego słupka bezpieczeństwa. W sumie na całym wybrzeżu województwa zachodniopomorskiego, czyli na 185 kilometrach plaż, zainstalowanych zostało 1850 słupków heksametrycznych z numerem ratunkowym 601100100. Każdy słupek posiada swój indywidulany numer zgodny z długością polskiego wybrzeża. Jeśli zajdzie potrzeba wystarczy zadzwonić pod nr 601100100 i podać numer najbliższego słupka a ratownicy natychmiast zlokalizują miejsce zdarzenia. Projekt zrealizowany został dzięki współpracy WOPR Województwa Zachodniopomorskiego i operatora sieci Plus.

 

Słupki usytuowane są na plaży, pod samą wydmą, w odległości 100 metrów od siebie a ich położenie określone jest za pomocą współrzędnych GPS. Współrzędne każdego słupka posiadają dyspozytorzy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego WOPR, Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Policji, SAR, Straży Pożarnej. Świadek zdarzenia, w którym potrzebna będzie pomoc ratowników (np. zasłabnięcie, udar, podtopienie), dzwoniąc pod numer 601100100 lub 112, nie będzie miał już problemu z ustaleniem dokładnej lokalizacji, wystarczy, że poda dyspozytorowi numer najbliższego słupka przy którym się znajduje. Znając numer słupka dyspozytorzy będą mogli z dokładności do 10 metrów określić miejsce do którego mają dotrzeć ratownicy.

Podczas uroczystości w Jarosławcu, w której wzięli udział m.in. Marek Hok Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Tomasz Zalewski Prezes WOPR Województwa Zachodniopomorskiego, Łukasz Krzeski – Kierownik Działu Promocji i Public Relations Polkomtel SA, wbili ostatni słupek, kończąc tym samym proces zabezpieczania plaż wybrzeża województwa zachodniopomorskiego.


„Dzięki dokładnym informacjom o lokalizacji zdarzenia, czas dotarcia ratowników zostanie skrócony do niezbędnego minimum dzięki czemu możemy pomóc i uratować życie kolejnym osobom. Razem z siecią Plus, od lat staramy się zrobić wszystko, aby wypoczywający nad woda czuli się bezpiecznie.” - powiedział Tomasz Zalewski Prezes WOPR Województwa Zachodniopomorskiego.

W sezonie 2011 operator sieci Plus jest także partnerem akcji „Kąpieliska w sieci” w ramach której wyposażył ratowników WOPR zabezpieczających 50 kąpielisk i strzeżonych miejsc do kąpieli, wykorzystywanych do kąpieli w województwie zachodniopomorskim, w mobilny dostęp do Internetu. Dzięki modemom Plus Internet, ratownicy włączeni do Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Wodnego będą mogli na bieżąco przesyłać informacje o wypadkach i rodzajach udzielonej pomocy do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie. Dzięki ciągłemu monitorowaniu zdarzeń i wypadków nad wodą w trakcie sezonu, będzie można podjąć działania prewencyjne mające na celu ograniczenie ryzyka utonięć.

Pamiętajmy jednak, że mimo wprowadzeniu rozwiązań mających na celu udoskonalenie Systemu Ratownictwa Wodnego w Województwie Zachodniopomorskim, do kąpieli wybierajmy miejsca strzeżone przez ratowników, gdyż tylko tam możemy liczyć na natychmiastową i profesjonalną pomoc. Wykaz kąpielisk i strzeżonych miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajduje się na stronie WOPR Województwa Zachodniopomorskiego – www.wopr.szczecin.pl

Apoloniusz Kurylczyk
Dyrektor WOPR Województwa Zachodniopomorskiego

Katarzyna Meller
Rzecznik prasowy sieci Plus

kliknij w mapkę aby powiększyć

 

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine